Yapışma ve Tutma Nedir?

Yapışma ve Tutma
Yağmur sonrası, bir bitkiyi incelediğimizde suyun bitki üzerinde damlalar hâlinde bulunduğunu gözlemleriz (Şekil 2.10). Bunu sağlayan, su moleküllerinin bir arada bulunma eğilimidir. Aynı cins moleküllerin birbirini çekerek bir arada bulunmasına tutma (kohezyon) denir. Yani suyun damlacıklar hâlinde bulunmasını sağlayan tutma olayıdır. Ayrıca su damlalarının yapraktan düşmeden, yaprak üzerinde durduğu görülür. Bunu sağlayan ise, yaprak ve su damlası arasındaki etkileşimdir. İki farklı madde arasında oluşan bu etkileşime yapışma (adezyon) denir.
Şekil 2.11’deki musluğun ağzında biriken su damlasının musluğun ağzından düşme¬den durmasını sağlayan, yapışma olayıdır. Damladaki su moleküllerinin bir arada durma¬sını sağlayan ise tutma olayıdır.

Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan yapışma ve tutma olayları bazen sorun yaratırken bazen de işimizi kolaylaştırır. Örneğin yağmurlu havalarda arabamızın camına su damlaları yapışır ve yolu görmemizi engeller. Sıvıların birbirini tutma olayı sayesinde ise suyumuzu damlacıklara ayrılmadan rahatlıkla içebiliriz.

yapisma-ve-tutma-nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir