tip nedir, karakter nedir


tip nedir, karakter nedir

tip nedir, karakter nedir

Karakter Nedir?

KARAKTER: Sözlük anlamı “ayırt edici nitelik; bir kimsenin ya da bir insan grubunun tutumu, duyuşu ya da tepki biçimi. Genel olarak “bir nesnenin, bir bireyin kendine özgün yapısı, onu başkalarından ayıran temel belirti; bireyin davranış biçimlerinin bütününü belirleyen ana özellik” biçiminde tanımlanabilir.

Ahlak felsefesinde ahlak sağlamlığı ve tutarlılığı; ruhbilimde de duygu ve davranış özelliği anlamlarını karşılar.
Edebiyat terimi olarak, ayırt edici özellikleriyle anlatılan öykü, roman ve oyun kişileri için kullanılır. La Bruyere’in “Karakterler” adlı yapıtı bu yolda öncülük etmiştir.
Karakter, bir romanı, öykü ve oyunu temellendiren ana öğelerden biridir. Bu tür yapıtların tekdüzelikten kurtulması, okuyucu üzerinde çarpıcı bir etki sağlaması, yaratılan karakterin canlılığına, yaşarlığına bağlıdır.

Tip nedir?

TİP: Roman, öykü, tiyatro gibi yazınsal türlerde benzerlerinin ortak niteliklerini kişiliğinde toplayan, bunları abartılmış biçimde yansıtan kişi.
Tip yaratma, kişiyi kişide simgeleme, bütünselliği içine yerleştirme işidir. Bu simgeleme ya da bütünleme yoluyla insanlığı yücelten ya da aşağılaştıran nitelikler, özellikler vurgulanır. Bu nedenle tipler olağan, normal kişilikler değildir. Cervantes’in “Don Kişot”u bu açıdan en iyi örnektir.

16 Nisan 2013 Saat : 11:19
Bu Yazı Hakkında Yorumunuz Nedir?

tip nedir, karakter nedir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

SPONSORLU BAĞLANTILAR

Ödev Ödev