Sosyal Medya Nedir? | Nedir

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya; en genel anlatımla yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği digital platformdur.
Bir çok insanın mobil ve online olduğu digital çağ da paylaşım ve iletişim sınırı olmadan özgür ve özgün tartışma zemini yaratan Sosyal Medya, kişi ve birey iletişiminin yanında marka ve kurum konumlandırması açısında da son derece önemlidir. Sağladığı etkileşim açısından Sosyal Medya , eğitim ve bilgi sağlama anlamında da kapılarını ardına kadar açmaktadır.
Transmedia dediğimiz dönüşüm, “çağımız teknolojisi ile hayatımıza giren digital mecranın, diğer mecraların yerini alması” tahmin edilenden daha hızlı olacağa benziyor. Bu dönüşüme ayak uydurabilen kurum/markalar yakaladıkları ivme ile önümüzdeki 10 senenin yatırımını sağlamış olacaklar. Ta ki bu dönüşüm yeni bir platforma kayana kadar.
Sosyal Medya içeriklerden oluşur, her bilgi bir içerik, her içerik bir kaynaktır…
Sosyal Medya geleneksel mecralardan farklı olarak yaşayan bir platformdur. Gazete, Tv ve diğer basılı mecralardan en büyük farkı eş zamanlı bilgi paylaşımıdır. Çift yönlü bir iletişim söz konusudur. Kullanıcı odaklıdır ve bir sınırlama olmaksızın herkesin söz hakkı vardır. Doğru kullanıldığında özellikle markalar açısından çeşitli faydalar sağlayan Sosyal Medya’nın bireyler üzerinde de olumlu veya olumsuz etkileri mevcuttur.
Yeni bir oluşum olarak düşündüğünde sosyal medyanın toplum üzerinde de etkisi büyüktür ve ülkerler arası kültür ile yaşam şartlarına bağlı olarak kullanım oranlarında da farklılıklar gözlemlenir. Ülkemizde sosyal medya kullanım oranları yükselmeye devam etmektedir. Son istatistiklere göz attığımızda Türkiye sosyal medya kullanım oranlarında Avrupa sıralamasında yer almaktadır.
Sosyal Medya’da bilgi paylaşımı hiçbir maliyet gerektirmeden gerçekleşir ve anında çok geniş kitlelere ulaşır.
Yazar : Serdar Tezgüler
Kaynak : Sosyal Medya Kulübü

Sosyal Medyanın Yararları Nelerdir ?
Sosyal Medyada yayınlanan haberler anında tüm dünyaya yayılabilmektedir, bu sayede en güncel haberleri anında öğrenmiş oluruz. Bunun yanında Facebook Ve Twitter gibi sosyal ağlarda insanlar birbirleri ile konuşabilir grup sohbetler yapabilir ve sosyalleşme işlem internet üzerinden de gerçekleştirilebilir. Sadece bunlarda değil, aradığımız her şeyi saniyesinde bilgisayarınızın ekranında, tabletinizde hatta cep telefonunuzda görebiliyor ve bilgi kaynağınızı daha da genişletebiliyorsunuz. Bununla beraber sosyal medyanın zararlı yönleri de bulunmaktadır.
Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir ?

Tabi ki her şeyin + sı olduğu gibi – side bulunmaktadır, sosyal medya ve sosyal ağ ortamları yetişmekte olan gençlerimizi aşırı derecede kullanımda gerçek sosyal ortamlardan uzaklaştırıyor ve asosyal insanlar, kişilikler ortaya çıkabiliyor. Bununla beraber gereksiz gruplaşmalar eylemleşmeler de sosyal medya üzerinden gerçekleşebiliyor. Yayınlanan bir yalan haber anında dünyaya yayılabiliyor ve kullanıcıların akılları karışabiliyor. Bunların önüne geçilmezse internet alemi ve sosyal medya ortamı bulunduğu kirlilikten kurtulamayacak gibi görünüyor. Gençlerimizin internet ortamında asosyal takılmaktan çok sosyal ortamlarda faaliyet göstermesi ve
çoğu etkinliklere katılmaları gerekiyor, bu sayede kişilik gelişimi düzgün bir şekilde
tamamlanmış olup asosyal ortam alışkanlıklarını yenmiş olacaklardır, özellikle facebook

 

sosyal_medya

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


**

Ödev Ödev