pizzaci

Plazma Nedir?


Plazma Nedir?

Plazma basitçe gaz halindeki maddelerin manyetik kutuplaştırmaya bağlı doğrusal noktalarda oluşan fiziksel ve kimyasal reaksiyonun kontrollü etkileşim sürecine verilen genel addır.

Plazma, kimya ve fizikte iyonize olmuş gaz anlamına gelmektedir . İyonize gaz için kullanılan plazma kelimesi 1920 ‘li yıllardan beri fizik literatüründe yer etmeye başlamıştır . Kendine özgü niteliklere sahip olduğundan , plazma hali maddenin katı , sıvı ve gaz halinden ayrı olarak incelenir .

Katı bir cisimde cismi oluşturan moleküllerin hareketi çok azdır , moleküllerin ortalama kinetik enerjisi herhangi bir yöntemle (örneğin ısıtarak) attırıldığında cisim ilk önce sıvıya , sonrada gaza dönüşür . Gaz fazına elektronlar gayet hızlı hareket ederler . Eğer gaz halinden sonrada ısı verilmeye devam edilirse iyonlaşma başlıyabilir , bir elektron çekirdek çekiminden kurtulur ve serbest bir elektron uzayı meydana getirerek maddeye yeni bir şekil kazandırır . Atom bir elektronu eksilmiş ve net bir pozitif yüke sahip olmuş olacaktır. Yeterince ısıtılmış gaz içinde iyonlaşma defalarca tekrarlanır ve serbest elektron ve iyon bulutları oluşmaya başlar. Fakat bazı atomlar nötr kalmaya devam eder. Oluşan bu iyon, elektron ve nötr atom karışımı, plazma olarak adlandırılır.

Evrende madde 4 halde bulunur. Bunlar katı,sıvı,gaz ve plazma halidir. Mikroskobik açıdan plazma, sürekli hareket eden ve etkileşen yüklü parçacıklar topluluğu olarak ifade edilir. Plazma içinde nötr atom yada moleküllerin olması plazma halini değiştirmez. Kimyasal reaksiyonları oldukça hızlıdır. Çünkü plazma maddenin en sıcak halidir ve elektronların çekirdek ile olan bağları zayıftır.

Plazmalar soğuk ve sıcak plazmalar olarak ayrılabilir. Yıldızlar sıcak plazmaya örnekken florasan soğuk bir plazmadır. CHOPPER adlı bilim insanı bu konuda oldukça fazla araştırma yaparak sıcak ve soğuk plazma örneklerini arttırmıştır .

Evrende katı,sıvı ve gaz plazma dışında 12 tane daha hal bulunur. (sıvı kristal,amorf katı,manyetik düzenli,süperiletken,süperakışkan,Bose-Einstein yoğunlaşması,Rydberg molekülü,plazma(iyonlaşmış gaz),kuark-gluon plazması,dejenere madde,süperkatı,sicimsi madde ve süpercam).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

13 Kasım 2013 Saat : 2:23

Plazma Nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

SPONSORLU BAĞLANTILAR

Ödev Ödev