Öykü Nedir?


Öykü Nedir?

ÖYKÜ

Gerçek ya da düs ürünü bir olayi aktaran kisa düz yazi seklindeki anlatidir. Kisa olusu, yalin bir olay örgüsüne sahip olmasi, genellikle önemli bir olay ya da sahne araciligiyla tek ve yogun bir etki uyandirmasi ve az sayida karaktere yer vermesiyle roman ve diger anlati türlerinden ayrilir.
Öyküde, olayin geçtigi yer sinirli, anlatim özlü ve yogundur. Karakterler belli bir olay içinde gösterilir. Bu karakterlerin de çogu zaman sadece belli özellikleri yansitilir.     Konu tümüyle düs ürünü olabilir, ya da son derece gerçekçidir. Genellikle ironik bir rastlanti yoluyla yaratilan özel bir an üzerindeki yogunlasma sürpriz sonlara olanak verir.
Eski Yunan’daki fabl ve kisa romanslar, Binbir Gece Masallari öykünün habercileridir. Ama öykü ancak 19. yüzyilda romantizm ve gerçekçilik akimlarinin yayginlasmasiyla edebi bir tür haline gelebildi. Edgar Allan Poe’nin Grotesk ve Arabesk öyküleri adli eseriyle yalnizca Amerika Birlesik Devletleri’nde degil Avrupa’da da etkili oldu. Almanya’da Heinrch von Kleist, ve E. T. A. Hoffmann, psikolojik ve metafizik sorunlari öykülerinde masalsi bir anlatimla yansittilar.
20. yüzyila girildiginde öyküler ilk kez genellikle gazete ve dergilerde yayinlaniyor ve bu yüzden gazetecilige özgü yerel renkler tasiyordu. Bret Harte’nin öyküleri, Ruyard Kipling’in Hindistan’daki yasami anlatan öyküleri, Mark Twain’in Missisippi öyküleri bu özelliktedir.
Rusya’da Gogol, Dostoyevski, Turgenyev ve Çehov’un öyküleri, öykü türünün edebi eserler arasinda saglam bir yere oturmasina büyük katki sagladi.

21 Mayıs 2013 Saat : 2:35
Bu Yazı Hakkında Yorumunuz Nedir?

Öykü Nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

SPONSORLU BAĞLANTILAR

Ödev Ödev