notebook nedir netbook nedir


notebook nedir netbook nedir

notebook nedir netbook nedir

Notebook, netbook arasındaki fark nedir

İkisi aynı gibi ama notebook ve netbook arasında ne fark var?
Çok önemli bir performans farkı var mı?
Performans farkı olmasa da, aralarında ciddi anlamda fiyat farkı var.
600 tl civarında bir netbook almak yerine 1500 tl civarı notebook almak mantıklımıdır?

Bazıları notebookların, netbook’lardan daha büyük olduğunu iddia ederler.
Doğrudur.
Yurt dışında laptop (birebir tercümesiyle dizüstü, aslında lap İngilizce kucak demektir, top da üst, kucak üstü demek daha doğrudur.) kelimesinin kullanımının kalkmasının asıl nedeni, bu cihazların aslında dizüstünde yada kucak üstünde kullanıma uygun olmamasıdır.Üreticiler dizüstü ismi nedeniyle dizinin üstüne koyup kullanan kullanıcıların bazı sakatlıklarla karşılaşması nedeniyle tazminat ödemek zorunda kalmışlardır. Bu yüzden laptop ismi artık notebook diye değişti, böylece bunları dizinin üstünde kullanan kişiler bundan dolayı bir sorunla karşılaşmaları halinde firmalara dava açıp hak iddia edemeyecekler.
Netbokların, noteboklara göre avantajları şunlardır:
1-Hafif ve kolay taşınabilirdirler.

Ağırlıkları 1 kilogramın altında ve ortalama olarak 3 kg ağırlığına sahip dizüstü bilgisayarlarına göre taşınabilme konusunda avantajları var.

2-Düşük güç tüketimine sahiptirler.

Netbook segmentindeki ürünlerin tamamı düşük güç tüketimi vaadediyor. Tabii bu ürülerin ucuz maliyetli olma düşüncesi, ürünlerin pil kapasitelerini de yansıyor. Pil kapasitesi iyi bir netbook ile bir dizüstü bilgisayara göre daha fazla çalışabilmesi kesin.

3-Kablosuz İnternet

Netbook’lar kablosuz internetin bütün nimetlerinden yararlanabilmek için taşınıyor.

4-Küçük boyutlar

Belki de, çok notebook taşıyanlarda, bel ve boyun ağrılarının sık olması göz önüne alınırsa, hemen hemen bir A4 kağıdının yarısı boyutundaki bu ürünler, her zaman yanınızda bulundurmayı kolaylaştırıyor.
Dezavantajı: Netbooku sadece usb flash belleklerle kullanabilirsiniz. Ama aralarında çok fiyat farkı var, boşuna gidipte laptop almaya gerek yok diye düşünüyorum.

17 Nisan 2013 Saat : 8:47
Bu Yazı Hakkında Yorumunuz Nedir?

notebook nedir netbook nedir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

SPONSORLU BAĞLANTILAR

Ödev Ödev