Kütle Nedir?

Kütle Nedir?
Mutfakta veya laboratuvarda kullandığımız bir terazi ile herhangi bir cismin kütlesini ölçebiliriz (Şekil 2.1). Eşit kollu terazi ile kütle ölçümü daha önceden kütlesini bildiğimiz maddeler kullanılarak yapılır. Kütlesi bilinmeyen madde bir kefeye, kütlesi bilinen farklı maddeler diğer kefeye konularak ölçüm yapılır. Uluslararası Birimler Sistemi’nde ^ temel büyüklüklerden biri olan kütlenin birimi kilogramdır ve kg olarak gösterilir. Tablo 2.1′ deki canlı ve cansız varlıkların kütlelerini incelediğimizde, bu varlıkların çok büyük ve çok küçük kütle değerleri alabileceğini görüyoruz.

canli-vecansiz-varliklarin-yaklasik-kutleleri
Günlük hayatta karşılaştığımız cisimlerin kütlelerinin çok küçük veya çok büyük olmasından dolayı kütle birimi olarak kilogramın kullanılması her zaman uygun olmayabilir.

Örneğin ilaçlarda yer alan etken maddelerin kütlesini kilogram yerine miligram birimi ile ifade etmek daha anlamlıdır. Şekil 2.2’de görülen kilogram, gram, miligram ve mikrogram ile Uluslararası Birimler Sistemi’nde kullanılmayan ton en yaygın kullanılan kütle ölçüm birimleridir.

basitce-kutle-hesaplamasi

 

kutle-nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir