Hasan Hüseyin Korkmazgil Kimdir,Edebi Kişiliği,Eserleri

Hasan Hüseyin Korkmazgil  Kimdir,Edebi Kişiliği,Eserleri

Hasan Hüseyin (1927-1984)
Asıl adı Hasan Hüseyin Korkmazgil  olan sanatçı, toplumcu-gerçekçi şii­rin önde gelen temsilcilerinden biridir. Sivas’ın Gürün ilçesinde doğdu. j Adana Erkek Lisesini, Ankara Gazi j Eğitim Enstitüsünü bitirdi. Öğretmenliğe Göksun’da başladı. Siyasi  eylemleri gerekçesiyle öğretmenlikten atıldı, tutuklan­dı, hüküm giydi. Değişik işlerde çalıştıktan sonra Akis dergisinde görev aldı. Forum dergisinin sanat sayfala­rını yönetti.
Edebî kişiliği
Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan sanatçının ilk şiiri 1959’da Dost dergisinde çıktı. Bu yıllarda mizahi hikâyeleri de yayımlandı. “Kavel”, “Kızılkuğu”, “Filizkı­ran Fırtınası” gibi şiir kitaplarıyla değişik ödüller kazan­dı.
Mizah dergilerinde yayımlanmış mizah hikâyelerinden bir kısmını Hüseyin Korkmazgil adıyla yahut sadece Korkmazgil soyadını kullanarak, üç kitapta derledi:
Eserleri:Hasan Hüseyin Korkmazgil
Şiir: Kavel, Temmuz Bildirisi, Kızılırmak, Kızılkuğu, Ağ­lasun Ayşafağı, Oğlak, Acıyı Bal Eyledik, Kelepçenin Karasında Bir Ak Güvercin, Koçero Vatan Şairi, Hazi­randa Ölmek Zor, Filizkıran Fırtınası, Acılara Tutunmak, İşıklarla Oynamayın, Tohumlar Tuz İçinde, Kandan Kı­na Yakılmaz
Mizahi hikâye: Öhhööööl, Made in Türkey, Bıyıklar Konuşuyor
Gezi: Bağdat Basra Yollarında
Çocuk kitapları: Eşeğin Gözyaşları, Aşıcı Baba, Or­manın öcü,Ressamın Bıldırcınları,Becerikli Çocuğun Düşleri

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir