Harry Potter ve felsefe taşı romanının özeti

HARRY POTTER
ve
felsefe taşı
Yazar:
J. K. ROWLING
Çeviri:
ÜLKÜ TAMER
Konusu:
Harry Potter adlı çocuğun kötü günler geçirdikten sonra ünlü bir kişilik kazanıp büyücü olması.

Privet Drive 4 numarada oturan Dursley’ler son derece normal olduklarını söylemekten gurur duyarlardı.
Bay Dursley her sabah olduğu gibi işine gider. Bu arada caddelerde dolaşan garip giyinişli insanlar görür. Gazete almak için bir gazeteciye gittiğinde bu garip görünüşlü insanların Potter adından bahsettiklerini duyar. Acaba bu Potter bayan Dursley’in kardeşinin oğlu muydu?
Her şey o akşam başlar. Uzun beyaz sakallı bir adam elindeki çakmakla sokaktaki bütün lambaları söndürür ve kucağındaki bebeği bir not ile Privet Drive 4 numaraya bırakır.
Aradan 10 yıl geçer. Adı Harry olan bu çocuk 11 yaşına girmiştir. Dursleylerin şımarık oğlu Dudley ile hiç anlaşamamaktadır. Dudley canı sıkıldığı zaman arkadaşlarıyla birlikte en çok sevdiği spora; Harry avına çıkmaktadır.
Dursleyler Harry’i hiç sevmemektedirler çünkü Harry bir büyücüdür ve onlardan üstündür. Ama bunu Harry bilmemektedir.
Çok sıkıcı ama normal bir yaşamı olan Harry’nin hayatı eve gelen bir mektup sayesinde değişir. Bu mektup sayesinde bir büyücü olduğunu ve Hogwards Büyücülük ve Cadı yetiştirme Okuluna kabul edildiğini öğrenir.
Bu arada Hagrid isminde iri-yarı, üç insan boyunda olan bir büyücüyle karşılaşır. Hagrid, Harry’nin annesini, babasını ve onlara şimdi ne olduğunu anlatır. Harry anne ve babsını trafik kazasında kaybettiğini sanıyordu. Aslında onlar Voldemort ismindeki ruhunu şeytana satmış bir adam tarafından öldürülmüştü. Ama Harry daha bir bebekken ona karşı koyabilmiş, evden canlı olarak çıkabilmiş tek kişiydi. Bu nedenle büyücüler arasında büyük bir şöhrete sahipti. Tabi bunu kendisi sonradan öğrendi.
Harry Hogwards Büyücülük ve Cadı Yetiştirme Okuluna ilk gittiği gün seçimlerin yapılacağını duydu. Bu seçimler okulda yer alan 4 büyük bina; Griyffindor, Hufflepuff, Slytherin ve Ravenclaw için yapılacaktı. Seçimler esnasında eski ve büyülü bir şapka kimlerin nereye gideceğine karar verdi. Harry ve trende tanışıp arkadaş olduğu Ron ile Hermione de Gryffindor’a seçildiler. Seçim sonrası okul müdürü Prof. Dumbledore ayağa kalkarak yeni gelen öğrencilere ve hala orada bulunan öğrencilere binanın sol tarafını yasak olduğunu belirtti. Sonrada herkes seçim sonrası akşam yemeğine başladı.
Harry, Ron ve Hermione binanın sola tarafında ne olduğunu çok merak ediyorlardı. Bir akşam gizlice oraya giderler. O anda arkalarından bir ayak sesi duyarlar ve yanlarında bulunan kapının kilidini kırarak içine girerler. Tam arkalarına döndüklerinde kurtulduklarını düşünürken, birden üç başlı büyük bir köpek görürler ve ani bir şekide oradan çıkıp bu yeri terk ederler.
Bunu merak eden Harry öncede tanıştığı ve arkadaş olduğu Hagrid’in yanına gider ve o köpeğin neyi koruduğunu sorar. Hagrit onun çok gizli bir şey olduğunu söyler ve korunması gerektiğini de sonuna ekler. Çok uğraşan Harry, Hagrit’in ağzından sadece Nicolas Flamel adının çıktığını duyar. Harry kütüphanede yaptığı araştırmada Nicolas Flamel’in Albus Dumbledore ile ölümsüzlüğü ve sonsuz zenginliği sunan Felsefe Taşı üzerinde çalışmalar yaptıklarını öğrenir. Demek ki binanın sol tarafında Felsefe Taşı korunuyordu.
Bir gün Harry iksir hocası Snape’in yasak bölgede gezindiğini gördü. Snape nedense Harry’e devamlı kötü davranıyordu. Anlaşılan ondan nefret ediyordu. Bu sebeple Harry Snape’in Felsefe Taşını çalmak isteyebileceğini düşündü.
Harry taşı Snape den önce ele geçirmeye karar verir. Arkadaşları Ron ve Hermione de ona yardım etmek istediklerini söylerler. Harry ve arkadaşlar bir akşam vakti yine gizlice yasak bölüme gelirler ve köpeği atlatırlar. Hepsi bu kadar değildir. Birkaç tane daha tuzağı atlatan Harry taşın bulunduğu yere tek başına gelmek zorunda kalır. Tam içeriye girdiğinde çok şaşırır. Bu taşı Snape’in çalması gerekirdi diye düşünen Harry nasıl olurda kekeme ve ödlek bir öğretmen olan Quirell’ın bunu yapmaya cesaret ettiğini anlayamaz. Quirell Potter’ın yanına giderek taşın nerede olduğunu sorar. Demek ki taşı bulamamıştır. Potter’ı aynanın karşısına geçirerek ne gördüğünü sorar. Harry kendini taşı cebine koyarken görmektedir ama Quirell’a yalan söyler. Quirell kafasındaki sarığı çıkararak Harry’e arkasını döner. O anda Harry yerinden kıpırdıyamaz. Quirell’in arkasında bir yüz vardır. Bu Harry’nin anne ve babasını öldüren Voldemort’tur anlaşılan. Güçsüz kalmıştır ve güç için taşa ihtiyacı vardır. Harry’yi boğmak isteyen Voldemort tam boğazını yakaladığında elleri birden erir. Potter bunu görünce bütün cesaretini toplar ve elleriyle Voldemort’un yüzünü eller. Voldemort tamamen eriyerek ölür. Harry gözlerini hastanede açar. Yanında prof. Dumbledore vardır. Potter’a iyi iş yaptığını söyler. Hastaneden çıktığında artık 1.sınıf sona ermiştir. Yolda herkes Harry’i işaret etmektedir. Arkadaşlarıyla seneye buluşmak üzere vedalaşır. Artık Harry Dursleylerin yanına döner ama bu sefer farklı olacaktır. Şişman Dudley’in artık kaçmaktan fazla bir şansı olacak gibi görünüyor.

KİTAPTAKİ KAHRAMANLAR:

Harry Potter

Lily ve James Potter ailesinin’in oglu olan Harry, 31 Temmuz 1980’de dogdu. J.K Rowking’in de açikladigi gibi kendi dogum günüyle ayni tarihte. Birinci kitapta Harry 11 yasindadir. Harry dogali henüz bir yil olmamisti ki, Potter’lar Fidelius büyüsüyle korunmayi seçmislerdi. Bu o kadar karmasik bir büyüdü ki, onlarin sirri Sir Saklayici olarak seçilecek kisinin ruhunda gizlenecekti. Onlar da James Potter’in Hogwarts’tan arkadasi olan Peter Pettigrew’u seçtiler. Bu sirri kimseye söylemeden saklamasi onlarin güvende olup korunmasini saglayacakti.Öyle ki, evlerinin penceresinden bakip onlari göremeyecektiniz. Yazik ki, Pettigrew vefasiz davrandi. Ve sir açiga çikti. 1981 yilinin Cadilar Bayrami’nda, Albus Dumledore’ un büyüyü yapmasindan bir hafta bile geçmeden Voldemort evlerine geldi. Amaci; James ve Harry Potter’i öldürmekti. Saltanati için tehlike olusturduklarini düsünüyordu. Önce James’i sonra da Lily Potter’i öldürdü. Annesi onu kurturma çabasi sirasinda ölürken bilmeden Harry’ye bir koruma sagladi. Annesi ölürken eski bir sihir olan fedakarligin izlerini birakmisti ve bu etkisi geçmeyen bir koruma idi. Voldemort’un Avada Kedavra laneti.Bu yüzden geri teperek Voldemort’a döndü ve onu acisinin ötesinde bir seyle onu bedeninden ayirarak ruhtan bile degersiz, hayaletten de beter bir hale getirdi. Fakat yine de hayatta kaldi. Voldemort Harry’i öldürmeye çalisirken Harry’nin alininda çakan simsek biçiminde bir iz olusturdu ve yanlislikla bazi güçlerini Harry’ye transfer etti; yilanlarla konusmak gibi. Ileride zaman zaman alnindaki yara izinin acimasini Dumbledore, Lord Voldemort’un Harry’nin yakinindayken güçlü bir nefret dalgasina kapilmasina baglamaktadir. Ailesi yok edildigi için Harry artik öksüz ve yetimdi. Olaydan birkaç dakika sonra Hogwarts’in bekçisi Rubeus Hagrid Dumbledore’un talimatiyla Harry’yi almaya gelmisti. Ayni anda James Potter’in en yi arkadasi Sirius Black, uçan motorsikletiyle oraya ulasti. Hagrid onu sakinlestirdi fakat Harry’yi ona teslim etmeyi kabul etmedi. Harry’nin hayatta yasayan tek akrabalari Muggle teyzesi ve ailesiydi. Dumbledore, Harry’yi onlarla yasamasi için yanlarina gönderdi. Dursley’ ler büyüden nefret ediyorlardi ve büyüyü Harry’den uzak tutmaya çalistilar. Büyü dünyasi ile ilgili hiçbirsey anlatmadilar ve hatta ailesinin bir araba kazasinda öldügünü söylediler. Fakat Dumbledore Harry’in kendisinin bile bilmedigi bir koruma saglandi ve yaptigi çok eski bir sihir ile onu Voldemort’un bile dokunamayacagi bir seklide korudu. 10 korkunç yil Harry onlarla yasadi. Sonra 11 yasina gelince saygin bir okul olan Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu ‘na kabul edildi. Bu okulda onu oldukça macerali günler bekliyordu.

Dudley Dursley

Vernon ve Petunia’nin tek çocugudur. Oldukça simariktir. Harry’nin dört kati büyüklügü olan Dudley’in pembe bir yüzü vardir. Boynu yok denecek kadar kisa olan Dudley’in ufacak mavi gözleri, tostoparlak kafasina yapimis sari saçlari vardir. Dört televizyonu ve bir bilgisayari vardir. Sik sik oyuncaklarini kirar.Babasi fazladan bir odasini Harry’ye verinceye dek iki odasi vardi. Harry’den nefret eder. Okulda bir çetesi vardir ve Harry’yi dövmekten zevk alirlar. Bu yüzden Harry’nin Dursley’ler ile yasarken hiç arkadasi yoktu.

Vernon ve Petunia Dursley:

Privet Drive Numara 4’te oturan Dursley ailesinden Petunia Harry’nin teyzesidir: zayif, sarisin ve olaganin iki kati uzun boynu olan bir kadindir. Yüzü kemikli ve at yüzü gibi uzundur. Çok titiz ve meraklidir. Vernon Eniste, Grunings adli matkap üreten bir firmada yönetici olarak çalismaktadir. Iri ve boyunsuz bir adam olan Vernon Dursley’nin kapkara bir biyigi vardir. Dursley’ler Harry, onlarla gelip yasamaya baslamadan önce de onun büyücü oldugunu biliyorlardi. Büyü ile ilgili herseyi ondan uzak tutmak için ugrastilar. Her zaman Harry’i yok sayarlar ve ona oldukça kötü davranirlar. Bu yüzden Harry yaz tatillerin disinda Privet Drive Numara 4’e gitmek istemez.

Hermonie Granger

Muggle bir ailesi olan Hermione Granger Gryffindor binasindan olup Harry ve Ron’un yakin arkadasidir. Ayni zamanda Ginny Weasley ile de iyi anlasir. Kahverengi ve gür saçlari vardir. 19. Eylül. 1980 dogumludur. 13.dogum gününde kendine büyülü yaratiklar dükkanindan Crookshanks adinda kizil bir kedi almistir. Okulun dördüncü yilinda Ron’la aralarinda birseyler olacakken Viktor Krum’un ilgisine yanit verir. Yine de ne olacagini tabii zaman gösterecek. Çok iyi bir ögrencidir. Özel yasamindan çalismalari ugruna fedakarlik eder. Doymak bilmez bir okuma arzusu vardir. Bilinmesi gereken degerli seylerin kitaplari okuyarak ögrenilecegine inanir. Parlak bir zekasi vardir. Birçok büyü ezberlemis ve baskalarini sasirtan zor durumlarda bile mantigini kullanabilmistir. Daha ilk yilinda,diger ögrenciler tarafindan herseyi bilen ve herkese kurallarin disina çikilmamasi gerektigini söyledigi için buyurgan biri olarak görüldügünü fark etmistir. Okuldaki üçüncü yilinda bir zaman makinesi kullanmaya baslamis ve böylece degisik siniflara ayni anda katilabilmistir. Birçok konuda çok iyidir ve sik sik zor iksir derslerinde Neville’e yardim eder. Birçok ögretmeni onun yildiz bir ögrenci oldugunu düsünür. J.K Rowling, ileriki kitaplarda onunla ilgili daha fazlasini bulabilecegimizi açikliyor. Anne ve babasi disçidir. Ailenin tek çocugudur ve ailesi onun büyücülük yeteneginden ötürü gurur duyar.

Ron Weasley

1 Mart 1980 dogumludur. Uzun boylu, zayif, leylek bacakli, çilli, sivri burunlu ve elleriyle ayaklari kocamandir. Gryffindor Binasi’ndan ve Harry’nin en yakin arkadasidir. Ron’un bes erkek, bir kiz kardesi vardir. Babasi Sihir Bakanligi’nda çalismaktadir. Hayata olumlu bakan biridir. Fakat fakir olmaktan ötürü de biraz hayal kirikligi yasar. Alti kardesi olan Ron her zaman büyüklerinin eskilerini kullanir ve herhangi bir konuda ilk olmasi mümkün degildir. Bill’in cüppesini, Charlie’nin eski asasini ve Percy’nin eski faresini kullanir ve sahip oldugu seyler hep ikinci eldir. Felsefe Tasi için yaptigi satranç büyüsünü bozmus, Harry’nin bu asamayi geçmesine yardimci olmustur. Harry ile birlikte çesitli olaylara karisirlar. Bazen birbirleriyle konusmazlar fakat yine de Harry’nin en sadik arkadasi ve yardimcisidir. Simdilik kavga ve alaycilik asamasinda olsalar da, ileride Hermione ile gelisecek romantik bir iliskinin baslangicindadir. Ron’un agabeyleri Percy, Bill, ve Charlie Hogwarts’tan mezun olmuslardir. Fred ve George ise ikizdir ve hala okuldadir. En küçük kardes olan Ginny de Hogwarts’taki ikinci yillarinda okula baslar. Ron üç yasindayken Fred oyuncak ayisini kocaman igrenç bir örümcege dönüstürmüstü. Çünkü Ron Fred’in oyuncak süpürgesini kirmisti. Oyuncak ayisina sarilmaya kalktigi zaman bir sürü örümcek bacagina dolandi. Bu yüzden Ron örümceklerden hoslanmaz. Fakat ölü olduklar zaman rahatsizlik duymaz.

Droco Malfoy

Ailesinin ogludur. Harry Potter ile ayni dönemden olup Harry’nin bas düsmanidir ve ondan nefret eder. Elinden geldigince Harry’yi baltalamaya çalisir. Sarisin, solgun ve sivri yüzlüdür. Kendisine neredeyse hergün yiyecek tasiyan kartal bir baykus’u vardir. Babasinin okulun ikinci yilinda takima cömert bir bagisi olan Nimbus 2001’ler sayesinde Slytherin’in Arayicisi olmustur. Ailesi zengin ve Ölüm Yiyen’dir..Voldemort’un yandasi olan ilk ailelerdendir. Profesör Snape’in en sevdigi ögrencidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir