Halide Edip Adıvar’ın kısaca yaşamı

Halide Edip Adıvar’ın kısaca yaşamı:(1884-1964)

Halide Edip Adıvar, Türk edebiyatının en çok okunan romanlarından Sinekli Bakkal’ ın yazarıdır. İstanbul’da doğan yazarın çocukluğu, yaşamı boyunca etkilendiği anneannesinin ve babasının yanında geçti. Batı kültürüne hayran olan babası onu bir batılı gibi yetiştirirken, anneannesinden dinlediği öyküler ve masallar da yazarlık dilini oluşmasında önemli rol oynadı.
Halide Edip Adıvar, 1901’de Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’ni bitiren ilk Türk kızıydı. Halide Salih adıyla gazetelere kadın haklarını savunan yazılar yazmaya başladı. Yazıları dinci tepkisine yol açtığı için, bu çevrelerin çıkardığı 31 Mart Olayı sırasında Mısır’a kaçmak zorunda kaldı. Dönüşünde öğretmenlik ve kız okulları müfettişliği yaptı; Balkan Savaşı yıllarında da hastanelerde çalıştı.
Halide Edip Adıvar, 15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunanlılar’ ca işgal edilmesine karşı İstanbul’da düzenlenen protesto mitinglerine katıldı. Bunların en büyüğü olan Sultanahmet Mitingi’ ndeki ateşli konuşması geniş yankılar uyandırdı. Kurtuluş Savaşı sırasında onbaşı, çavuş ve üstçavuş rütbeleriyle çeşitli cephelerde bulundu. Cephanede görüp yaşadıklarını, 1923’te İngilizce olarak yayımlanan Türk’ün Ateşle İmtihanı(1962) adlı anılarında ve Ateşten Gömlek (1923) romanlarında anlatır. Siyasal ve toplumsal konularda da Türkçe ve İngilizce kitaplar yazan, çevriler yapan, yapıtları çok sayıda dile çeviren Halide Edip Adıvar’ ın roman, öykü ve oyunları dışında anıları ve araştırmaları da vardır.

Halide-edip-adivar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir