Gaz Nedir? Gazlar Hakkında Bilgi

Gaz Nedir? Gazlar Hakkında Bilgi
Dünyamızı, Güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerden ayıran en önemli özellik yaşama imkânı sağlayan atmosferin varlığıdır. Atmosferi oluşturan gazlar, canlıların var olmasının yanı sıra hayatımızı etkileyen birçok olayda önemli rol oynar. Araba ya da bisiklet lastiklerini şişirmek için hava pompalarız. Şekil 2.17’de görülen devasa balonların uçmasını
ısıtılmış hava kullanarak sağlarız. Bunun yanı sıra tüplere doldurulan hava ile su altında nefes alabilmekteyiz. Bütün bunları yapabilmemizi gazların, katı ve sıvılardan farklı olarak sahip olduğu özelliklere borçluyuz. Peki, gazların sahip olduğu bu özellikler nelerdir?
Gazlar ve sıvılar bulundukları kabın şeklini alır. Sıvılar bulundukları kabın hacmini kendi hacimleri kadar doldu¬rurken gazlar kabı tamamen doldurur. Gazlar, sıvılar gibi öteleme hareketi yapabildikleri için akışkan olarak sınıflandırılırlar. Gaz tanecikleri arasındaki
birbirini tutma eğilimi katı ve sıvılarla karşılaştırılınca oldukça azdır. Bu sebeple her bir gaz taneciği serbestçe hareket edebilir. Örneğin odanın bir köşesine sıktığımız parfümün ko-kusunu bir süre sonra odanın her köşesinden alabiliriz.Gazların, sıvıların ve katıların temel özellikleri Tablo 2.5′ te özetlenmiştir.
Gazları, katı ve sıvılardan ayıran bir diğer özellik ise gazların kolaylıkla sıkıştırılabilmeleridir. Bunun sebebi gaz moleküllerinin arasındaki mesafelerin büyük olmasıdır. Gazların bu özelliğinden otomobil ve uçak lastiklerinde, futbol toplarında, deodorant şişelerinde ve hava yastıklarında faydalanılmaktadır.

tablo-maddedin-uc-hali

Gazların sıkıştırılabilme özelliği Şekil 2.18’de gösterilen dalgıç tüplerinde de kullanılır. Bu silindir tüplerin hacimleri 3 ile 18 litre arasında değişmektedir. Deniz seviyesinde (0°C, 1 atm) 600 litrelik hacim kaplayan hava, yüksek basınç altında 3 litrelik dalgıç tüpüne sıkıştırılabilmektedir.
dalgic-tupleri

Gazların varlığını ağırlık olarak hissetmesek de bulundukları cisimleri kaplayan gazların kütleleri sanıldığı kadar az değildir. Şekil 2.19’da görüldüğü gibi bir otomobilin içindeki havanın kütlesi yaklaşık 1 kg’dır.

otomobil-lastigi-gaz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir