Fizik ile Matematiğin İlişkisi Nedir?

Fizik ile Matematiğin İlişkisi Nedir?

Fizikte Matematik
Fiziğin amacı, çevremizde gerçekleşen olayları açıklayabilmemize yardımcı olmaksa bilim insanları neden günlük dili kullanarak bu işi yapmıyorlar da matematiği kullanma ihtiyacı duyuyorlar?
Milattan önceki dönemlerde, dünyanın değişik yerlerinde kaydedilmiş Ay ve Güneş tutulmalarıyla ilgili binlerce veriye ulaşmak mümkündür (Şekil 1.7). Babilliler, MÖ 7. yüzyıldan itibaren bu tutulmaların sürelerini hesaplamak için gözlemler yapıp bu gözlem sonuçlarını sistematik olarak kaydetmişlerdir. Eski astronomlar, tekrar eden tutulmaları gözlemlemişlerdir. Bunu yapmalarının başlıca nedeni hem sonraki tutulmaları tahmin edebilmek hem de daha doğru tahminler yapabilmek için, yapmış oldukları ölçümleri geliştirmeye çalışmaktır. Babilliler, ölçümler yapmalarına rağmen bunları doğa olaylarını açıklamak için kullanamamışlardır.
Antik dönem doğa filozofları, matematiksel oranlarla evrenin betimlenebileceğini savunmuşlardır. Eldeki veriler arasındaki benzerlikler, farklılıklar ve örüntüler matematik yardımı ile değerlendirilir ve matematiksel modellerle ifade edilir. Bir olayı gerçekleşmeden önce matematiği kullanarak tahmin edebilmek bize inanılmaz bir güç sağlar. Bilime bu denli değer vermemizin belki de en önemli nedeni, bilimin matematiksel modellere dayalı olarak oluşturduğu tahmin edebilme gücüdür. Örneğin Güneş’in yarın tam olarak saat kaçta doğup saat kaçta batacağını, bir sonraki Güneş tutulmasının nerede ve tam olarak ne zaman olacağını matematik sayesinde bilebiliyoruz.
gunes-tutulmasi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir