Fiziğin Yaygın Kullanım Alanları

Fiziğin Yaygın Kullanım Alanları

Fiziğin bir alt alanı olan optikteki gelişmelere paralel olarak dürbün, teleskop gibi teknolojik cihazların üretimi sayesinde insanoğlu evren hakkında daha çok bilgi sahibi olmaktadır.

durbun

Katıhal fiziğindeki gelişmeler bilgisayar teknolojilerine ciddi katkılar sağlamaktadır. Son zamanlarda özellikle dizüstü bilgisayarlarda kullanılan SSD (katı hal disk) bellekler,küçük yapısı ve hızlı veri okuma/kodlama özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

ssd-nedir

Röntgen çekiminde, sterilizasyonda, kanserli hücrelerin tanı ve tedavisinde kullanılan cihazlarda optik ve yüksek enerji fiziğinden yararlanılmaktadır.

rontgen-cekimi

İletkenlik ve manyetizma konusundaki ilerlemeler sayesinde üretilen maglevler (manyetik raylı tren) ile çok yüksek hızlarda seyahat etmek mümkündür.

hizli-tren

Radar, radyo ve mikrodalga gibi cihazlar fizikte dal­galar konusunda yapılan çalışmalar sonucu geliştiril­miştir. Ayrıca lazerler ve kızılötesi ışınlar kullanılarak savunma sistemleri geliştirilmektedir.

radar-radyo

Optikteki gelişmeler sayesinde ışığın fiber optik kablolar içinde aktarılması ile iletişim alanında çığır açılmıştır.

fiber-optik-kablo

Fizik sayesinde elektronik, inşaat ve havacılık gibi çok geniş alanlarda kullanılan dayanıklı, güvenilir, uzun ömürlü, ucuz ve hafif malzemelerin geliştirilmesi mümkündür.

insaat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir