DUFY Rooul KİMDİR?

DUFY Rooul

Fransız ressamı (Havre, 1877-Forcalguier, 1953).
Bir banka memurunun oğlu olan Raoul Dufy, on dört yaşında, Havre’deki güzel sanatlar okulunun Gece derslerini izlemeye başlayınca Brague’la tanıştı. Bir burstan yararlanıp Güzel sanatlar Yüksek okulu’na girmeyi başararak, önceleri izlenimciliğe ve Toulouse-Lautrec’in çalışmalarına ilgi gösterdi; sonra Matisse’in Lüks, Huzur ve Şehvet aslı tablosunun etkisiyle fovizme yönelerek (1905-1908), her şeyi renkle anlatmayı denedi; Cezanne’ın yapıtlarını gördükten sonra da, geometrik biçimlerinde bu tutumunu kesinleştirdi.

Kübist dönemi aşan Dufy, Orgeville’dekiVilla Medicis’de Guillaume Apollinaire’in Bestiaire (hayvan öyküleri) adlı yapıtını yansıtan Gravürler yaptı (1911). Halk gravürlerinden esinlenerek, Paul Poiret için duvar kaplamaları bastı. (Avcı; Deniz Manzarası; Güz; Natürmort); bir ipekli kumaş Dokumacı hesabına çalıştı (1912-1930). Sonra, yavaş yavaş kişisel slubunu bularak hafif ve ışıklı, doğal bir incelik ve neşeyle dolup taşan kesin bir özgürlükhavasının egemen oluduğu resimler yapmaya yöneldi.

İtalya’ya (1922-1923) ve Fas’a (1925) yaptığı yolculuklardan sonra, saoln toplantılarını, atyarışlarını, rıhtımları, plajları, kırları, orkestraları, kısacası ele aldığı btün konuları büyük bir kolaylık içinde canlandırdı. Yaygın eylem iltihabına tutularak, tedavi olmak için A.B.D’ne gitti ve ülkesine dönünce çekildiği Forcalquier’de öldü.

Canlı ve içten duyarlılığı, anlık duyguları, bütün berraklık ve tazelikleri içinde kusursuz biçimde yansıtmış olan Dufy’nin başlıca yapıtları arasında yarışlar (1935), kayık yarışları (1938), Antrakt (1945), Kırmızı keman (1948), Mozart’a saygı (1951), Kara yük gemisi (1952), vb. sayılabilir. Ayrıca palm Beach (paris balesi, 1926) balesinin dekor ve kostümlerini gertçkleştirmiş, Beavais fabrikası için dokuma kartonları (1929), Monseigneur le vin albümü için sulu boya resimler (1936), Paris bitki Bahçesi’ndeki maymunlar bölümü için iki dekarasyon yapmıştır. 10 m yükseklikte, 60 m genişlikteki La Fee Electricite adlı yapıtı da, resim tarihinde görülmüş en buyuk kompozisyonlarından biridir.
DUFY Rooul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir