Diksiyon Sanatının Önemi Nedir?

Diksiyon Sanatının Önemi

İyi, doğru ve güzel konuşma sanatı

Bilgi, tecrübe ve yeteneklerinizi ne kadar etkili ve doğru kullanabiliyorsunuz?
Mesleki ve özel yaşamda kendini iyi ifade edebilmek, yapılan işi iyi ve doğru anlatabilmek, rolünü doğru oynayabilmek başarıyı artırır.
Dinletebilmek, ikna edebilmek, kabul görmek, tercih edilmek ve başarmak isteriz. Başarmak için ilk adım, doğru ve etkili iletişim kurabilmektir. Bunu sağlayan konuşma becerisidir.

Öyle güzel konuşanlar vardır ki bildikleri konu üzerinde düşündüklerini, duyduklarını düzgün tümceler kurup etkili sözcükler bularak söylerler, dinleyenleri kendilerine hayran bırakırlar. Belki de bu kişiler, bu konuşmalarını aynı güçte yazamazlar ama onlar, Allah vergisi düzgün ve etkili konuşma yeteneğine sahiptirler.

Böyle özel bir yetenek olmasa da diksiyon sanatını öğrenerek gerekli alıştırmaları yaparak anlatıma hazırlık yapmanın tekniklerini edinerek iyi, doğru ve güzel konuşma başarılabilir.
“Herkes düşünme ve konuşma yeteneklerini geliştirebilir.”

Bu çalışmalara katılan birey, kişiliğini ve konuşma özelliklerini tanır ve eksikliklerini fark eder. Dil doğaçlamalarıyla kendini geliştirme şansı bulur. Atölye çalışmalarında kendi konuşma özelliklerine uygun, kendine özgü iletişim becerilerini profesyonel teknikler ve ipuçları ile geliştirir. Günlük yaşamında kendini söz söyleme sanatına hazırlayabilmek için çaba harcamayı öğrenir. Herhangi bir konuyu, bir olayı, bir işi düşünüp zihninde planlayarak düzgün tümceler ile anlatmak için alıştırmalar yapar. Anlatımdan özgüveni geliştirmek için kendi kendine hazırlıklar yapmayı öğrenir.

Konuşmacı, önce kendi fikirlerini düzenlememişse dinleyicilerin üzerinde egemen olup onları arkasından sürükleyemez.

diksiyonun-sanatinin-onemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir