Besin Nedir?

Besin Nedir?

Besin, yaşamı sürdürmek için gereksinim duyulan inorganik ve organik kimyasal maddeleri topluca belirten terim.

Besin maddelerini oluşturan temel bileşenler, besin zinciri çevriminin birer parçasıdırlar.

Bitkileri besleyen mineral tuzlar ikiye ayrılır:

Makrobesinler: Bedene yüksek oranda gerekli olan mikrobesinler azot, fosfor ve potasyum içerirler.
Mikrobesinler: Beden için gerekli olmakla birlikte bakır, çinko ve molibden gibi makro besinler aşırı alındıklarında zehirleyici etki gösterirler.

Sıvı Tüketimi

Hücrelerimizin düzenli çalışabilmek için sıvıya ihtiyacı vardır. Vücudumuz yediğimiz ve içtiğimiz besinler yoluyla da sıvı alır. Fakat günlük aldığımız sıvının büyük bir kısmı mutlaka su olmalıdır. Bu sebeple her gün mutlaka 1.5-2 litre su içmeliyiz.
Besin Öğeleri

Karbonhidratlar günlük faaliyetlerimiz için gerekli olan ana enerji kaynağıdır. Nişasta, buğday, pirinç, makarna, patates gibi besinlerde bol miktarda karbonhidrat bulunur.

Proteinler büyümeye, onarıma ve bağışıklık sistemimize destek olur. Hayvanlardan elde edilen et, süt, yumurta gibi besinler ve bitkilerden elde edilen kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinler protein açısından zengindir.

Yağlar bize en fazla enerji sağlayan besin öğesidir fakat fazla yağ tüketirsek bunlar vücudumuzda depolanır ve fazla kiloya dönüşür. Yemek pişirilirken içine konulan az miktardaki yağ ve besinlerin içindeki görmeden yediğimiz yağlar bizim için yeterlidir.

Mineraller vücudumuzda yapıyı oluşturan ve birçok işlevi düzenleyen besin öğesidir. Vücut yapısının oluşmasına yardımcı olurlar.

Vitaminler bizi hastalıklardan korur, vücudumuzun düzenli çalışmasını ve diğer besinlerin vücudumuzda iyi kullanılmasını sağlar. En çok vitamin meyve ve sebzelerde bulunur.

Vitaminler

besin1

besin2

Mineraller

Mineraller vücudumuzda yapıyı oluşturan ve birçok işlevi düzenleyen besin öğesidir. Vücut yapısının oluşmasına yardımcı olurlar.

Demir

Vücudumuz için en önemli minerallerde biri “demir”dir. Demir en çok et, yumurta, kuru fasülye, nohut, mercimek ve pekmezde bulunur. Eğer vücudumuzda yeterli miktarda demir olmazsa kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz, daha kolay hasta oluruz.

Kalsiyum

Vücudumuzda en çok bulunan mineral “kalsiyum”dur. Kemiklerimizin ve dişlerimizin sağlıklı olması için kalsiyum gereklidir. Kalsiyum süt, peynir ve yoğurtta bol miktarda bulunur.

İyot

Tiroid bezinin çalışması, büyüme vezihinsel gelişim için çok gereklidir. İyot, balık, diğer deniz ürünleri ve iyotlu tuzun bileşiminde bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir